Vybrané články z oblasti financí

Vážení klienti – pozor na pozdní platby úvěrů

31.1.2012   Zdeněk Kutil

Žijeme ve zvláštní době. Na jedné straně jsme svědky masivních reklam abychom si půjčili na cokoliv, vždyť splácení je tak jednoduché. Na druhé straně však, pokud nějakou splátku opomenete anebo nedej bože nemáte na splátky, dostáváte se do problémů, které jsou složité i pro letitého profesionála a mnohdy vedou až k neřešitelným situacím.

Každá vaše zpožděná splátka se dnes zaznamenává do registru dlužníků, kde i po doplacení případného dluhu zůstává tato informace 4 roky. Banky ve snaze mít co nejlepší klientelu považují čisté registry za základní kámen případného obchodu. Velmi často se pak stává, že i když vy nejste s postupy banky spokojeni, nemáte možnost jiné volby, protože vás už žádná banka nebude chtít.
V současné době se nabízené úrokové sazby u hypotečních úvěrů opět snižují, což je informace vcelku příznivá. Ceny nemovitostí jsou  však stále vysoko a proto, hlavně u prvožadatelu, kteří nemají dostatečný kapitál z předchozích nemovitostí, často znamenají neúměrnou finanční zátěž.
Při rozhodování zda platit nájem nebo částku za hypoteční úvěr na byt, (který po doplacení bude váš) je nutné velmi pečlivě zvážit, jestli také po celou dobu trvání úvěru budu schopni tyto částky pravidelně splácet. V budoucnu pak určitě bude snazší řešit případný odklad platby s pronajímatelem bytu, než s úvěrující bankou.

Společně s platbou splátky úvěru je nutné počítat i s dalším finančním zatížením jako jsou energie a další povinné platby. Nesmí se také zapomenout na krytí případných rizik, se kterými si sami nepomůžeme. Člověk zatížený úvěrem je finančně zranitelnější, a proto je jeho zabezpečení podstatně důležitější, než kdyby úvěr neměl.

V každém případě, pokud uvažujete o tak závažném kroku, kterým hypotéka rozhodně je, je nutné se poradit s odborníky, kteří by měli mít dostatek času s vámi vše probrat, upozornit na případná úskalí a rizika. Pokud vám i oni úvěr doporučí, pomohou vám celou schvalovací procedurou projít. Protože jsou podrobně seznámeni s vaši finanční situací navrhnou vám rovněž smysluplné zabezpečení v návaznosti na vaše reálné finanční možnosti.
 
 

Důležité doporučení

31.1.2012   Zdeněk Kutil

Práce finančního poradce je velmi odpovědná. Abychom mohli dobře poradit, potřebujeme důvěru se kterou se obracíte na své lékaře a právníky. Pokud od klienta dostáváme špatná data, můžeme pouze špatně poradit. Obráceně však je někdy pro klienta těžké rozeznat, kdo poradce opravdu je a kdo je jen pouhým zprostředkovatelem, který vás do nějaké banky odvede a více ho už nezajímáte. Samozřejmě i na špatnou radu se přijde, ale většinou musí uběhnout čas, který je proti vám. Nejúčinnější obranou je proto získání referencí od někoho, kdo už zkušenost s tímto poradcem má. I pro poradce je doporučený klient cennější, protože oba mají společného známého, který byl s pomocí spokojen. Protože máme u bank a pojišťoven zajištěnu provizi z uzavřeného obchodu, jsou většinou naše služby klientovi bezplatné. Vaše doporučení je pak silný nástroj k tomu, aby dobří poradci práci měli a ti, kteří se v našem oboru chtějí pouze přiživit a parazitovat, tak se prostě neuživí. Je tedy jen na vás, milí klienti, jestli v této branži zůstanou pouze ti dobří.
 
 

Pozor na REFINANC

31.1.2012   Zdeněk Kutil

Je známá věc, že do zafixovaného výročí úvěru se se splátkou nesmí pohnout, pokud se chcete vyvarovat nepříjemným problémům. Na výročí pak máte možnost s bankou licitovat, zda nabízený úrok budete akceptovat nebo zda odejdete ke konkurenci. Než začnete odvážně vyhrožovat, že od banky odejdete, musíte si být jisti, že jste během splácení měli výbornou platební morálku. Pokud jste někdy zaplatili trochu pozdě anebo i pokud jste měli se zaplacením problém, je velmi pravděpodobné že máte záznam v úvěrových registrech a těžko budete hledat banku, která by o vás stála. Stáváte se pak vazalem původní banky a nezbude vám nic jiného, než akceptovat úrokovou sazbu, která nemusí být zrovna podle vašich představ. Klienti, kteří budou mít platební morálku opravdu špatnou pak mohou očekávat zesplatnění úvěru v době, kdy vás již žádná jiná banka nebude chtít. Opět je zde nanejvýš nutné včas a hlavně před každým výročím probrat situaci se svým poradcem, který by měl citlivě posoudit, jaké kroky by se měly podniknout.
 
 
HYPOFIN kocour
 
 
 
 
 
 
Hypofin consulting s.r.o.
Krajová 1116/13
141 00  Praha 4 - Michle

telefon: +420 777 281 207
e-mail: info@hypofin.cz
Zašlete nám zprávu
 
Napište nám e-mail
jméno:
* telefon:
* e-mail:
zpráva:
 
* povinný údaj
 
© webdesign econtrol.cz 2020